Білоруська фактографія. Частина І. Текст куратора

27 травня – 9 червня 2013 р., галерея «Квартира 57», виставка білоруського фотографа Алєксєя Шинкаренка «Білоруська фактографія. Частина І». Виставка проходить в рамках Міжнародного фестивалю візуальної культури «Візії». Куратор проекту Олександр Михед.

Алєксєй Шинкаренко, Білоруська фактографія. Фото: Валерія Мезенцева.

Алєксєй Шинкаренко, Білоруська фактографія. Фото: Валерія Мезенцева.

Алєксєй Шинкаренко – білоруський фотограф і куратор, директор Мінського центру фотографії. Народився 1978 р. Живе і працює в Мінську, Білорусь.

Алєксєй Шинкаренко розпочав серію «Білоруська фактографія» 2007 р. Народження його первістка у 2006 р., поруч з іншими важливим фактами біографії (дитинство і юність, що припали на радянські часи, пізніше – нове життя в обставинах держави, що формується), спричинило появу задуму серії. Перед митцем постали прості питання – «що таке Батьківщина?», «що значить бути білорусом?», на які, одначе, не віднаходяться прості відповіді. У своїх роботах він досліджує тему «білоруського», переносячи її у ширше поле проблем – ідентичність, персональне у суспільному, особисте в масовому.

 

Алєксєй Шинкаренко, Білоруська фактографія. Фото: Валерія Мезенцева

Алєксєй Шинкаренко, Білоруська фактографія. Фото: Валерія Мезенцева

На сьогодні «Білоруська фактографія» нараховує близько 140 зображень, створених протягом 7 років. «Білоруська фактографія» функціонує як суб’єктивний архів «фактів», подій та образів. Це епічна розповідь про життя цілої країни крізь окремі епізоди-миттєвості-кадри, схоплені митцем. Ніби у виструнченій поемі вишуканої класичної форми, кожен образ, кожен мотив віднаходить свою риму, повторюється і перегукується, витворюючи цілісне мереживо наративу. Техніка Polaroid, яку використовує художник, стає ідеальним символом утілення ідеї плинності життя і намагання фотографії, як медіа, фіксувати окремі миттєвості.

Алєксєй Шинкаренко, Білоруська фактографія. Фото: Валерія Мезенцева

Алєксєй Шинкаренко, Білоруська фактографія. Фото: Валерія Мезенцева

 

«Білоруська фактографія. Частина І» – це перше представлення серії Алєксєя Шинкаренка у форматі персональної виставки. «Частина І» фокусується на окремому мотиві – дитинстві. Світ дорослих крізь дитячу оптику і, навпаки, – сприйняття дитячого універсуму поглядом дорослих, які завжди опиняються над дітьми. Маленькі люди, для яких світ безмежний, а гра – єдиний інструмент його пізнання.

Експозиція моделює невпинний рух малечі. Це і рухливість їхніх тіл, і невпинний рух дорослішання, входження до світу дорослих.

Однак кінцевої точки цей рух не матиме.

Як і сподівання, що він буде безкінечним.

Як і віра, що дитинство буде вічним.

А наші батьки – безсмертними.

Куратор проекту Олександр Михед

 Див. також:
Фотографії з відкриття виставки. Фотограф – Валерія Мезенцева.
Фотографії з монтажу та відкриття виставки. Фотограф – Андрій Пелюховський.