АмнезіЯ

Олександр Михед. АмнезіЯ. – К.: Електрокнига, 2013. – 162 с.

«АмнезіЯ» – перша художня книжка Олександра Михеда. Уривки книжки перекладено англійською, німецькою, італійською, фінською та польською мовами. Книжка стала підґрунтям для літературно-мистецького мультимедійного проекту “АмнезіЯ project: відкрита платформа”, який увійшов в сімку найкращих проектів світу, за версією фестивалю “SOUNDOUT!” (м. Берлін).

923161_531842056872121_368563912_n (1)

Юрій Іздрик про книжку: “АмнезіЯ” Олександра Михеда – одна з чергових спроб абетково-знаковою комбінаторикою закарбувати в пам’яті її, пам’яті, примарну структурованість. “Намарний атлас захмарності”, – могли б сказати сестри Ваховські, якби вміли говорити. “Терпка нестерпність лексики”, – могли б подумати брати Подерв’янського, якби були братами. “Десяті втрачені врата”, – співав би на полуничних полях форева Роман Полянський, подзвонюючи ключами від потаємних покоїв спокою. “Я бачу слово”, – запевняє нас забудькуватий автор “Амнезії”, вигулюючи катаракту, ніби пса святого. Чомусь хочеться вірити йому на слово. Вже й не згадаю, чому.

Андрій Бондар про книжку: “АмнезіЯ” належить до числа незручних творів, народження яких сигналізує про появу ще однієї небанально мислячої особи. Мислення в “Амнезії” розривається між спостереженням, пригадуванням і класифікуванням. Це дуже лірична проза, в якій поверхня світу входить в конфлікт із глибиною свідомості. І навпаки також. В “Амнезії” водночас присутня мало не йогічна безпретензійність із цілком західною амбіційністю, яку починаєш розуміти лише з розгортанням цієї цікавої форми, в якій головними героями є пам’ять і уважність. З цим текстом, мабуть, дуже цікаво експериментувати. Штука в тому, що він просто не залишає людям іншого вибору.

Тетяна Чирка про книжку: Книжка Олександра Михеда справді може зацікавити дуже різні читацькі аудиторії. Твір написано у формі щоденника молодої людини, яка мешкає у великому Місті й має змогу спостерігати за ним, архівувати почуте, побачене й відчуте. Сам автор називає свій твір романом, який має свої внутрішні вузли й мереживо суголосних мотивів. Книжка “зшита” із безлічі вражень, історій, голосів і являє собою цілісний твір, ключові ідеї якого — уважність до тих деталей, які дарує нам життя, і важливість ці деталі втримати в пам’яті.

Катерина Туранська про книжку: “АмнезіЯ project” родился спустя несколько лет после того, как были завершены дневниковые записи 18-летнего автора. Дневником их в целом назвать довольно сложно, это – фрагменты, случайные мысли, части чего-то мимолетного, выхваченного на ходу. Они безличны, лишены какого-то конкретного “я” и способны так же легко становиться чужими воспоминаниями, как и уходить из памяти самого автора.

Арсеній Тарасов про книжку: Герой книги Михеда помнит и забывает сам, наблюдает за тем, как это делают другие; память выступает здесь как гарантия идентичности (“У нас, в Італії, діти в перших класах вивчають історію […] Щоби ми пам’ятали, хто ми”) и даже как мусор (“Маленька дівчинка […] грається в творця, напихуючи снігову людину різними непотрібом, ніби пам’яттю”). Сама книга представляет собой огромный архив гигантского количества мелких событий: мыслей, ситуаций и происшествий. 

Людмила Бербенець про книжку: Автор за допомогою слова намагається боротися із забуттям і забуванням, із прогалинами, які з’являються у пам’яті. “АмнезіЯ” стає своєрідною протидією забуттю. Крім пам’яті, автор “Амнезії” говорить про відчуття простору великого і швидкого міста, в якому усі кудись летять, не посміхаючись, не зупиняючись, не озираючись, не замислюючись над безглуздістю свого щоденного марафону. “Продаються всі. Продається все” – такий присуд у якусь мить робить наратор, але у світі є й прекрасні речі, які надихають митця на творчість: кохання, природа, посмішка, і спогади про них береже “АмнезіЯ”.

Купити книгу

Офіційні сторінки “АмнезіЯ project”:
www.amnezia.in.ua
www.facebook.com/amnezia.project
www.mykhed.com/amnezia-project (міні-довідник по проекту)

Аналітичні статті:
Тетяна Чирка, “Мистецтво … забувати”, газета “День”
Арсеній Тарасов, «“АмнезіЯ project”: вспоминать, забывая» , “ART Ukraine”
Катерина Туранська, “Перемешанное искусство”, “Big Idea”
Олег Коцарев, “Чергова спроба літературно-мистецького синтезу в інтернеті”, “ЛітАкцент”
Людмила Бербенець, “АмнезіЯ project: протиотрута від забуття”, німецький/польський/український Magazin “Radar” / Magazyn “Radar” / Часопис РАДАР
українською
польською
німецькою
Відео про проект:
Репортаж телеканалу ICTV про презентацію “АмнезіЯ project”
Репортаж “Книга.UA”, Перший національний про презентацію “АмнезіЯ project”
Передача “Гра в слова і не тільки”, телеканал TVi, в якій відбулася прем’єра відео № 6, знятого для “АмнезіЯ project: відкрита платформа”
Репортажі:
Вікторія Хоменко, “У Києві стартує “АмнезіЯ project” – кожен зможе розказати на камеру, про що хоче забути”,  “Газета по-українськи” (відео + 2 фрагменти книги “АмнезіЯ”)
Ольга Кромченко, “Киевляне хотят забыть о елке-2012, пробках и плохих дорогах”, “Комсомольская правда”
Анна Мукан, репортаж про презентацію в Інституті філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка
Вікторія Хоменко, “Проект “АмнезіЯ” дивував картинами в програмі Excel та спогадами, які хочуть забути”, “Газета по-українськи”
Радіо:
Запис обговорення “АмнезіЯ project” в передачі “Добридень” в прямому ефірі 1-го каналу “Українського радіо”.
В передачі взяли участь художник Ярослав Солоп та куратор проекту Олександр Михед. Ведуча передачі – Аліна Акуленко.
Фото:
Фотозвіт з презентації “АмнезіЯ project”, яка відбулася 7 лютого 2013 р. у Київській малій опері.
Фотозвіт з обговорення “АмнезіЯ prоject” в передачі “Добридень” в прямому ефірі 1-го каналу “Українського радіо”.
Фотозвіт про презентацію в Інституті філології КНУ імені Тараса Шевченка.
Фотозвіт про презентацію “АмнезіЯ prоject” 22-го лютого у Мінському політехнічному університеті та 23-го лютого в Центрі Білоруської Драматургії (мала сцена РТБД), Мінськ.
Фотозвіт з підсумкової презентації “АмнезіЯ project”, яка відбулася 10 березня 2013 р. у Київській малій опері.
Фотозвіт з презентації книги “АмнезіЯ” на “Книжковому Арсеналі” у Мистецькому Арсеналі, 25 травня 2013 р.