Астра

Олександр Михед. Астра. – Львів: Видавництво Анетти Антоненко, 2015. – 212 с.

«Астра» – динамічний психотрилер, який торкається найглибших страхів свідомості читача. Весь світ, який ти знаєш і любиш – це умовність. В основі світобудови – суспільний договір, який направду є всього лише брехливим пактом про ненапад. Головний герой роману авантюрник Віктор Варецький отримує запрошення відвідати семінар «Астра» в загадковій місцині в Карпатах. І це змінює все його життя.

Книга ввійшла до “довгого списку” премії “Книга року ВВС-2015”. Друге видання вийшло в вересні 2015 р.

ASRA_cover

Любко Дереш про книжку: В українській сучасній літературі рідко можна натрапити на концептуальне мислення, а у Олександра Михеда воно є. Багато імпресії, багато рефлексії, а поставити концептуальну задачу і втілити її – це, здається, виходить лише в Іздрика, і то радше як побічний продукт. Тому роман «‪Астра‬» в цьому відношенні – це перемога. Правда, я б сказав, що «Астра» – це скоріше конспект роману, ніж роман: конспект певних художніх ідей, і йому бракує деякої соковитості емоцій, розлогості оповіді, але конспект чіткий, як і належить для другої книжки – не більше, але й не менше. Я за те, щоб Михед писав ще, бо та міцна структура, яку він будує, відчуття ритму оповіді, драма ідей – всього цього бракує мені в наших українських книжках. А в нього виходить наче саме собою, що і вказує на безумовний талант.

Євгеній Стасіневич про книжку: [Астра] цілком претендує на статус однієї з головних подій сезону <…> Розіграна в сьогоднішніх декораціях конспірологічна історія про загадкову організацію, власне “Астру”, яка достоту моторошним чином пов’язана зі світовим культурним спадком, здатна, певно, полюбитися широкому загалу – не так багато притомної жанрової літератури ми отримуємо останнім часом.

Дмитро Казаков про книжку: В книге вас ждёт расчленёнка из «великих мёртвых», древние монстры, жуткие пещеры и подземелья. Конечно же, love-story, отношения по типу «отцы и дети», дружба и вытесненная гомосексуальность. Короче, немало для такого относительно небольшого текста. <…> Высокий культурный уровень, уместные аллюзии, достаточные сравнения. Без делания, без надумываний. И это приятно. Хорошее стилистическое чутьё – персонажи говорят, как разные люди, а не один. Это их хоть немного приподнимает из плоскости и линейности. Он чувствует жанр и не выплескивается за него, работает, с чем есть.

Анастасія Герасимова про книжку: «Астра» – психотрилер, де у світ художнього вимислу читача пускатимуть за вивіреними до міліметрів принципами гостросюжетного літературного твору. Навіть без поцілунків чарівних фей лузер тут перетвориться на того, хто здатен змінити світ. Давньогрецькі міфи переплетуться з власною історією оповідача. Трактати філософів, забуті більшістю десь на третьому курсі вишу, стануть актуальним супроводом сьогодення. А найгеніальніші творці світової культури з’являться перед нами у своїх анатомічних подробицях. Расчлєньонка як вищій вияв світової змови. Розповідати далі – позбавляти читача інтриги та захопливого читання. Ви неодмінно повірите Олександру Михеду (чи Віктору Варецькому), бо йому неможливо не вірити. Ви обов’язково шукатимете поглядом серед натовпу того, хто «не завжди був убивцею живих мерців». Бо герої, як і маніяки, – завжди серед нас.

Михайло Бриних про книжку: Древній жах розправляє крила, в романі чути гострий запах Дереша: екстракт Лавкрафта з верхньою ноткою якогось, їй-Богу, Пєлєвіна. Що ближче до фіналу, то густішає угар і треш, Михед виконує всі обіцянки без пробачень

Настасія Євдокимова про книжку: Сьогодні в багатьох є потреба зрозуміти: чому склалося так, що в Україні стала можливою поява ЛНР і ДНР. <…> герої Олександра Михеда, виокремлюючи головні цінності під час опрацювання текстів, не зважали на «любов», і одна з героїнь проартикульовує цю проблему так: «Я питаю, хто ви взагалі такі, якщо любов для вас ніщо? Вбивай, кради, не проси прощення, не вибачай, пий, жери, дивись тєлік, мстися, ненавидь і не люби!!!». Тобто оцей «інакший» світ – це реальність без любові. <…> У романі «Астра» є думки про насущні суспільні проблеми, про потребу переосмислення досвідів, усвідомлення світу, а також герой з народу, який страждає, некрофілія, інцест, батьковбивство, суїцид, розповідь, котра тримає читача за горло, і питання, на які текст відповіді так і не дав.

Сашко Ткаченко про книжку:  Якщо перший розділ – це скоріше повільна електричка, то другий – це швидкісний міжрегіональний Хюндай. Понесе так швидко і так глибоко, що лише встигай усе помічати. Тут навіть каву не доведеться пити о третій ночі (перевірено). Психотрилер «Астра» – це перш за все авторський задум і дотримання концепції. Читаючи книгу, не полишало відчуття, що автор чітко знав чого він хоче і якими інструментами цього досягти. Олександр Михед чи не найперший з сучасних українських письменників, хто поставив собі таку глобальну ціль, як показати ілюзорність світу.

Олексій Гвоздік про книжку: В сюжетных декорациях спрятано другое, настоящее, измерение книги. В общем-то, «психотриллер» — приманка, прикрытие для довольно серьезного текста о вопросах, ответы на которые обречен искать любой мыслящий человек.

Марічка Куліш про книжку: Це одна з тих небагатьох книг, перегорнувши останню сторінку якої хочеться відразу повернутися до першої – тепер ти вже знаєш, на що звертати увагу, будеш вдумливішим читачем, а, отже,більше збагнеш. Та чи не вигадка це все, не ілюзія?

Олеся Дибовська про книжку: «Астра» – зразок ідеальної формули інтелектуального тексту: філософські роздуми за чашкою кави із «високими умами світу цього», любовна лінія, наочне зображення повсякденного людського рабства в селах із відголосами постсовкового рекету та суцільні містифікації.

Юрій Володарський про книжку: У Михеда это первый полноценный роман, жанр которого сам автор определил как «психотриллер». На самом деле ничего такого уж психологического, тем более психиатрического в книге нет, да и с триллером не больно-то и сложилось. «Астра» это скорее фантастика с социально-философским уклоном.

Ірина Червінська про книжку: У випадку з романом «Астра» можна говорити більше не про гостросюжетність, а про його соціальність. У ньому читач, можливо, знайде відповіді на наболілі питання українського соціуму, або, принаймні, задумається про реалії, в яких ми живемо, і причини такої ситуації.

Ірина Славінська, Китайська шкатулка, ШО, №6-8, 2015
Інтерв’ю:
Відео:
Радіо:
Передача “Добридень” на “Українському радіо”, ведуча Аліна Акуленко
Репортажі:
Роман Повзик, У Полтаві молодь лякали “Астрою”, інтернет-видання “Полтава сьогодні”
Уляна Громова, Олександр Михед: “Письменники намагаються показати у творах себе, а я намагався показати історію вигаданої людини”, Live.poltava.ua
У нас в гостях Олександр Михед, Хмельницька обласна бібліотека для дітей ім. Т.Г. Шевченка
Страхи, ілюзії, античність: презентували психотрилер у Луцьку, Волинь POST
Лучан вчили креативно писати та правильно знімати, Слово Волині
Анастасія Адамчук, Іронічний і “екранізований” Михед, Рівне Вечірнє
Рівнянам привезли психотрилер “Астра”, ІА “Ервеюей”
В Івано-Франківську Олександр Михед презентував психотрилер “Астра”, інтернет-видання “КУРС”
Олександр Михед презентував психотрилер “Астра”, інформаційний портал “Стик”
В Івано-Франківську з’явилася “Астра”, Бліц-інфо
У Черкаси завітав Олександр Михед (фото), Інфоміст.
Оксана Прітченко, Черкащани розкупили книгу “Астра” Олександра Михеда, Газета по-українськи.
Антоніна Захарченко, Олександр Михед презентував свою книгу в Черкасах, Українські національні новини.
Надія Хандусь, Черкаси не злякалися “Астри” О. Михеда, Черкаський національний університет.
У Черкасах презентували вражаючий психотрилер (відео), Вікка-новини.
В Черкассах представили динамичный психотриллер “Астра”, Ти в Черкасах.
Наталя Щепак, Презентація книжки Олександра Михеда (фоторепортаж).