АмнезіЯ project

Обкладинка книги, дизайнер - Марко Галаневич

“АмнезіЯ project: відкрита платформа” – літературно-мистецький мультимедійний проект, реалізований на сайті www.amnezia.in.ua.  “АмнезіЯ project” представляє велику кількість інтерпретацій художнього тексту та, що найважливіше, концепту пам’яті. Це реалізується у кількох вимірах: музика, візуальне мистецтво, відеоарт. Основне завдання проекту: започаткування відкритої платформи, що створить умови для креативного діалогу між мистецтвом, музикою, літературою та максимально широкою аудиторією.

Підґрунтям проекту слугує книга Олександра Михеда “АмнезіЯ”, що складається зі 106 розділів і має фрагментовану структуру, яка лише при повному прочитанні тексту утворює цілісну картину. Як зауважив поет і перекладач Андрій Бондар, головними героями книги “АмнезіЯ” “є пам’ять і уважність”. Робота з особистою пам’яттю та пам’яттю людей приблизно одного покоління є ключовими для проекту. Це свідоме бажання не забувати, пам’ятати і фіксувати життя у різноманітті його проявів. Саме тому письменник Юрій Іздрик називає книгу спробою “закарбувати в пам’яті її, пам’яті, примарну структурованість“.

“АмнезіЯ project” є “оригінальним для українського мистецтва проектом. Один твір розгортається у багатьох вимірах” (Арсеній Тарасов, “ART Ukraine”). І загалом “існування такого віртуального майданчика стає приємним прецедентом того, як власними силами можна створити локальне культурне поле, яке стане основою для нових ідей та авторських робіт” (Катерина Туранська, “Велика Ідея”). Безумовно, “проект “АмнезіЯ” – суперечливий, проте він однозначно спонукає до роздумів, зокрема теоретичного характеру, він, зрештою, спромігся привернути чималу увагу. [“АмнезіЯ”] неминуче ввійде в історію інтернет-експериментів української літератури” (Олег Коцарев, “ЛітАкцент”).

В період з 5 лютого 2013 р. по 7 березня 2013 р., протягом 5 тижнів, кожного вівторка та четверга, на сайті було представлено 10 подач. Кожна подача включала фрагменти книги “АмнезіЯ”, створені для проекту картини художників і новий трек OY Sound System. Протягом цього часу сайт відвідало понад 1000 унікальних відвідувачів. Стільки ж людей переглянуло два відео, відзняті для проекту. Текст представлений на сайті у нелінійному порядку, що уможливлює довільність способів читання книги. Оскільки частина текстів книги “АмнезіЯ” дискутивного характеру, кожен із розділів та окремих епізодів має вшиті кнопки соціальних мереж.

amnezia.in.ua

Для “АмнезіЯ project” 10 митців створили нові роботи на основі спеціально дібраних фрагментів із книги “АмнезіЯ”, які певним чином перегукуються з їх попередніми мистецькими практиками і експериментами. Картина, в простір якої включені слова з книги, у сукупності витворює мереживо образних асоціацій із більшим фрагментом тексту. Таким чином формується креативний діалог не тільки на рівні художник – куратор, а й на рівні мистецький твір – художній текст. У рамках спецпроекту з виданням ART Ukraine було здійснено широке представлення художників-учасників “АмнезіЯ project”, перш за все, їх нових, створених для проекту робіт, а також загальна презентація мистецьких стратегій кожного з митців. Структура проекту передбачає проведення презентацій у містах, де мешкають художники, котрі долучилися до “АмнезіЯ project”. Це надасть можливість безпосередньої взаємодії між аудиторією, проектом і митцем, приналежним до певного місцевого контексту. Окремою надважливою складовою “АмнезіЯ project” є представлення робіт митців на інтердисциплінарних фестивалях. Художники, які долучилися до проекту: Ярослав Солоп, Пимін Давідов, Олексій Сай, Гамлет Зіньківський, Микита Шаленний, Степан Рябченко, Сергій Радкевич, Марко Галаневич (Україна), Георгі Махарашвілі (Грузія), Алєксєй Шинкаренко (Білорусь).

Спеціально для проекту новостворена команда “OY Sound System”, у складі Марка Галаневича (учасник гурту

 “ДахаБраха”), Тараса Галаневича (DJ Galatar) та київського музиканта Жене Cлов’яна, створила 10 треків, що супроводжують окремі сегменти тексту. Кожна композиція є музичною грою асоціацій із текстом книги. Треки “OY Sound System” створюють атмосферу і настрій для прочитання не тільки тексту, а й сприйняття картин художників.

Кожна подача – це концептуальний діалог між художнім текстом, твором художника і музикою.

Учасником “АмнезіЯ project” може стати будь-хто. Для цього під час презентацій проекту треба відповісти на запитання: “Яку подію свого життя Ви б хотіли забути, але знаєте, що ніколи не забудете?” Відповіді формують відкритий архів особистих історій, перші результати якого будуть представлені у рамках виставок “АмнезіЯ project” та на різноманітних фестивалях. Архів стане спробою перейти від рівня персональної історії до рівня колективної пам’яті.

27 травня – 9 червня 2013 р. Відкритий архів проекту було включено до міжнародної виставки відео-інсталяцій “Простір спогадів” в рамках фестивалю “Візії”. Виставка була відкрита в національному історико-архітектурному музеї “Київська Фортеця” (Косий Капонір). У цьому унікальному історичному просторі протягом двох тижнів будуть представлені відео-інсталяції зі США, Канади, Франції, Італії, Естонії, Росії, Польщі й України, присвячені темі Фестивалю – “Архівації візуального”. Куратор проекту – Катерина Вашталова.

У травні 2014 “АмнезіЯ project” увійшов в сімку найкращих проектів світу, за версією фестивалю “SOUNDOUT!” (м. Берлін). Була проведена перша виставка робіт. створених для проекту, концерт гурту OY Sound System, а також перформанс Алевтини Кахідзе, заснований ключових концептах проекту.

Книга “АмнезіЯ” вийшла друком у київському видавництві “Електрокнига” у травні 2013 р. Фрагменти книги  перекладені англійською, польськоюнімецькою та італійською мовами.

Куратор проекту Олександр Михед.

Офіційні сторінки АмнезіЯ project:
www.amnezia.in.ua 
www.facebook.com/amnezia.project 

Подачі:

Всі треки гурту OY Sound System, написані для “АмнезіЯ project”

Відео проекту:
Відео № 74.
Відео № 6.

Команда проекту

Англійська версія сайту

Відео про проект:
Репортаж телеканалу ICTV про презентацію “АмнезіЯ project”
Репортаж “Книга.UA”, Перший національний про презентацію “АмнезіЯ project”
Передача “Гра в слова і не тільки”, телеканал TVi, в якій відбулася прем’єра відео № 6, знятого для “АмнезіЯ project: відкрита платформа” 

Аналітичні статті:
Тетяна Чирка, “Мистецтво … забувати”, газета “День”
Арсеній Тарасов, «“АмнезіЯ project”: вспоминать, забывая» , “ART Ukraine”
Катерина Туранська, “Перемешанное искусство”, “Big Idea”
Олег Коцарев, “Чергова спроба літературно-мистецького синтезу в інтернеті”, “ЛітАкцент”
Людмила Бербенець, “АмнезіЯ project: протиотрута від забуття”, німецький/польський/український Magazin “Radar” / Magazyn “Radar” / Часопис РАДАР
українською
польською
німецькою

Спецпроект із виданням ART Ukraine. Кураторські тексти:
Про Ярослава Солопа 
Про Алєксєя Шинкаренка 
Про Пиміна Давідова 
Про Олексія Сая 
Про Георгі Махарашвілі 
Про Гамлета Зіньківського 
Про Микиту Шаленного 
Про Степана Рябченка
Про Сергія Радкевича 
Про Марка Галаневича 

Репортажі:
Вікторія Хоменко, “У Києві стартує “АмнезіЯ project” – кожен зможе розказати на камеру, про що хоче забути”,  “Газета по-українськи” (відео + 2 фрагменти книги “АмнезіЯ”)
Ольга Кромченко, “Киевляне хотят забыть о елке-2012, пробках и плохих дорогах”, “Комсомольская правда”
Анна Мукан, репортаж про презентацію в Інституті філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка
Вікторія Хоменко, “Проект “АмнезіЯ” дивував картинами в програмі Excel та спогадами, які хочуть забути”, “Газета по-українськи”

Радіо:
Запис обговорення “АмнезіЯ project” в передачі “Добридень” в прямому ефірі 1-го каналу “Українського радіо”.
В передачі взяли участь художник Ярослав Солоп та куратор проекту Олександр Михед. Ведуча передачі – Аліна Акуленко.

Фото:
Фотозвіт з презентації “АмнезіЯ project”, яка відбулася 7 лютого 2013 р. у Київській малій опері.
Фотозвіт з обговорення “АмнезіЯ prоject” в передачі “Добридень” в прямому ефірі 1-го каналу “Українського радіо”.
Фотозвіт про презентацію в Інституті філології КНУ імені Тараса Шевченка.
Фотозвіт про презентацію “АмнезіЯ prоject” 22-го лютого у Мінському політехнічному університеті та 23-го лютого в Центрі Білоруської Драматургії (мала сцена РТБД), Мінськ.
Фотозвіт з підсумкової презентації “АмнезіЯ project”, яка відбулася 10 березня 2013 р. у Київській малій опері.
Фотозвіт з презентації книги “АмнезіЯ” на “Книжковому Арсеналі” у Мистецькому Арсеналі, 25 травня 2013 р.
Виставка “АмнезіЯ project” в Leteraturhaus Lettretage, Берлін, Німеччина, 28-29 травня 2014 р.